Wróć do listy

 

W dniu 23 listopada w Przestrzeni Meta w Warszawie odbyła się konferencja „Rozwój lokalny? Najlepiej z młodzieżą!” poświęcona praktycznym sposobom aktywizacji społecznej i obywatelskiej młodzieży w lokalnych społecznościach.

 

W konferencji wzięło udział ok 130 osób, w tym przedstawiciele gmin, organizacji pozarządowych, rad i sejmików młodzieżowych oraz pracownicy instytucji kultury. Podczas trzech paneli dyskutowano m.in. o tym, co robić, by młodzi nie wyjeżdżali ze swoich rodzinnych miejscowości, dlaczego inwestowanie w młodych się opłaca oraz jak rozmawiać z młodymi, lepiej rozumieć ich potrzeby i wspierać w realizacji pomysłów w lokalnych społecznościach.

 

Konferencję otworzyła dr Olga Napiontek, wiceprezeska zarządu Fundacji Civis Polonus oraz Elżbieta Radwan,  członkini Zarządu Związku Miast Polskich i burmistrz Wołomina.

 

 

Odbyły się 3 panele:

Panel moderowany przez dr Olgę Napiontek poświęcony był praktycznym i sprawdzonym sposobom włączania młodzieży w życie społeczności lokalnych. Po zakończonym panelu uczestnicy konferencji mieli okazję porozmawiać z każdym z  zaproszonych gości na wybrane tematy.

Paneliści i zakres tematyczny:

– Granty dla młodzieży – Barbara Kapturkiewicz, Stowarzyszenie Harcerskie;

– Wolontariat młodzieżowy w instytucjach – Małgorzata Kalbarczyk, Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe;

– Młodzieżowe rady gmin i miast na rzecz klimatu – Agnieszka Gawron-Smater, radna gminy Izabelin oraz Natalia Tomaszuk, młodzieżowa radna gminy Łomianki;

– Akademie liderów młodzieżowych – Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice;

– Fundusze na rzecz samorządów uczniowskich- Kacper Nowicki, prezes Fundacji Varia Posnania, były przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Poznania.

 

 

W trakcie tego panelu, moderowanego przez  Joannę Pietrasik, rozmawialiśmy o tym, jakie korzyści przynosi współpraca NGOsów i gmin oraz pokazaliśmy przykłady dobrych praktyk.

 

Paneliści i zakres tematyczny:

– Justyna Jankowska, założycielka Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica;

– Agnieszka Szydłowska, Stowarzyszenie Braniewski Instytut Rozwoju;

– Robert Waraksa, Burmistrz Olsztynka;

– Lidia Czerniewicz, Zastępca Burmistrza Węgorzewo.

 

 

W trakcie tego panelu, moderowanego przez Emilię Kaczmarek, rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie XXI wiek stawia przed młodym pokoleniem, jak im sprostać, czego potrzeba młodym by wesprzeć ich w próbach zmieniania świata na lepsze. Po dyskusji uczestnicy konferencji pracowali w grupach nad pogłębieniem każdego zagadnienia.

Paneliści i zakres tematyczny:

– Marta Kozłowska, wiceprzewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Skuteczne działania w ramach systemu – czego potrzeba młodzieżowym radnym w Polsce?

– Jarek Brodecki, młody biolog i aktywista klimatyczny – Jak wspierać zaangażowanie młodych w ważnych dla nich sprawach, takich jak kryzys zdrowia psychicznego czy katastrofa klimatyczna?

– Paweł Walecki, dyrektor programowy Programu Równać Szanse – Postawa i sposoby pracy dorosłych, które nie blokują działalności młodych ludzi.

– Maria Budzowska, aktywistka klimatyczna – Działalność społeczna jako podwójna szansa na rozwój – osobisty i całej społeczności.

 

 

Zespół Fundacji serdecznie dziękuje za Państwa obecność i udział w dyskusjach! 🙂

 

 

Konferencja była podsumowaniem 2-letniego projektu Mocniejsze NGOsy dla edukacji i aktywizacji obywatelskiej młodych, który Fundacja Civis realizuje we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Patronatem medialnym wydarzenia jest dziennik Rzeczpospolita Życie Regionów oraz portal organizacji pozarządowych ngo.pl.