Wróć do listy

 

Program BLISKO realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) – Kierunek interwencji 4.1.

Celem BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność jest wzmocnienie roli bibliotek jako „trzeciego miejsca” jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, przyczyniającego się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze. Kluczowe cele projektu to m.in.:

 

W ramach programu Fundacja Civis Polonus przeprowadza kompleksową realizację konferencji i tutoringu online dla 95 beneficjentów (biblioteki publiczne) programu BLISKO.

Aktualnie 49 bibliotek publicznych – beneficjentów BLISKO (2021-2022) do 15 listopada 2022 r. realizuje działania w ramach pierwszego naboru, rozstrzygniętego w sierpniu ubiegłego roku. Pozostałe 46 bibliotek realizuje działania w ramach drugiego naboru (2022-2023).

 

Zespół Fundacji Civis wraz wraz z tutorami. Radziejowice, maj 2022. Fot. Marianna Kulesza/ NCK

 

Do tej pory nasza fundacja zrealizowała następujące działania:

Przed nami jeszcze:

 

Wiceprezeska Fundacji Civis (pierwsza z lewej) podczas konferencji BLISKO. Gdynia, czerwiec 2022. Fot. Marcin Krokowski

 

Projekt potrwa do 15 grudnia 2022 r.

Więcej o programie:

https://www.nck.pl/en/dotacje-i-stypendia/dotacje/nprcz20/blisko/o-konkursie

https://www.nck.pl/en/dotacje-i-stypendia/dotacje/nprcz20/blisko

 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.