Samorządna Młodzież 2.0 to projekt Fundacji Civis Polonus skierowany do warszawskiej młodzieży ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, uczącej się w dzielnicach Mokotów i Praga Południe. W projekcie bierze udział 41 szkół. Celem projektu jest zwiększenie samorządności młodych ludzi poprzez wykorzystanie możliwości tkwiących w mechanizmach Budżetu Partycypacyjnego i Inicjatywy Lokalnej. Zależy nam, aby młodzi ludzie zdobyli konstruktywne doświadczenie w podejmowaniu oddolnych działań lokalnych, które odpowiadają na ich realne, zdiagnozowane potrzeby.
W ramach projektu odbywają się kolejno:
- Szkolenia dla nauczycieli i pracowników młodzieżowych
W każdej dzielnicy zorganizowaliśmy po dwa szkolenia dla nauczycieli o roli aktywności obywatelskiej młodych ludzi na terenie dzielnicy i możliwym zaangażowaniu młodzieży w mechanizmy Budżetu Partycypacyjnego i Inicjatywy Lokalnej. Nauczyciele otrzymali scenariusze lekcji wychowawczych oraz zostali zapoznani z przykładami ciekawych, oddolnych działań młodzieżowych, finansowanych w ramach tych narzędzi.
- Debaty dzielnicowe
W każdej dzielnicy przedstawiciele samorządów uczniowskich przy wsparciu Fundacji Civis Polonus zorganizowali debatę, w której brali udział uczniowie ze szkół uczestniczących w projekcie. Debaty służyły dyskusji o problemach i potrzebach młodych ludzi w danej społeczności.
- Warsztaty kreatywne
W każdej dzielnicy zorganizowaliśmy warsztaty kreatywne, w czasie których młodzi ludzi generowali pomysły na rozwiązanie problemu / zaspokojenie potrzeby, które pojawiły się podczas debat. Młodzież stworzyła listę możliwych działań, a następnie oszacowała ich efektywność w kontekście skutecznego rozwiązania problemu oraz potrzebnych kosztów. Na warsztatach powstały grupy zadaniowe, których zadaniem było zamienienie pomysłów na projekty złożone do Budżetu Partycypacyjnego bądź wnioski o Inicjatywę Lokalną.
- Młodzieżowe grupy projektowe. Składanie projektów / inicjatyw
Spośród uczestników warsztatów kreatywnych wyłonione zostały młodzieżowe grupy projektowe. Każda grupa dostała wsparcie indywidualnego opiekuna. Animatorki fundacji Civis Polonus mają 12 godzin na pracę z grupą młodych ludźmi – w tym czasie wspiera ich w przejściu całej procedury: pomaga w dopracowaniu pomysłu, opisaniu go w postaci wniosku do BP / inicjatywy lokalnej, promocji w czasie głosowania lub procedury urzędowej. To w czasie pracy nad pomysłami młodzi ludzie przy wsparciu animatorki decydują, czy realizacji ich pomysłu lepiej służy mechanizm Budżetu Partycypacyjnego, czy też Inicjatywy Lokalnej.
- Inicjatywy Lokalne grup podwórkowych
W projekcie „Samorządna Młodzież 2.0” zależy nam na włączeniu różnorodnych grup młodzieży, w tym szczególnie młodzieży ze środowisk defaworyzowanych. Chcemy zwiększać inkluzywność i dostępność miejskich mechanizmów partycypacji, dając szansę wszystkim młodym ludziom. Wyrównywanie szans w dostępie do niniejszych narzędzi będzie się odbywać we współpracy z osobami, organizacjami i instytucjami, które młodzież znają najlepiej – przeprowadzimy szkolenie dla pracowników środowiskowych i pracowników
wparcia rodziny, którzy dzięki temu będą mogli wykorzystać Budżet i Inicjatywę
w swojej codziennej pracy na rzecz podopiecznych. Podczas pracy z podopiecznymi w każdej dzielnicy zidentyfikujemy 4 obszary (podwórka/fragmenty osiedli – po 2 w każdej dzielnicy), w których zachęcimy grupy
młodzieży w wieku 13-19 lat do nazwania swoich potrzeb i znalezienia odpowiednich możliwości realizacji pomysłów w ramach Budżetu Partycypacyjnego i Inicjatywy Lokalnej.
- Festiwal pomysłów młodych ludzi – ostatni etap projektu
Festiwal będzie projektowany i zorganizowany przez specjalnie powołany młodzieżowy zespół, do którego zostaną zaproszeni uczestnicy debat i warsztatów. Zależy nam na tym, by młodzi ludzie, którzy włożyli wysiłek w tworzenie projektów / inicjatyw poczuli się docenieni. Chcemy by „pokazali” się swoim rówieśnikom, nauczycielom oraz innym ważnym dorosłym i otrzymali przekaz od nich przekaz, że ich aktywność jest czymś niezwykle cennym. Po Festiwalu powstanie publikacja– kolekcja pomysłów. Opisane zostaną wszystkie inicjatywy, jakie młodzi ludzie podjęli w projekcie. Kolekcja będzie ważnym podsumowaniem projektu – publikację będzie można wykorzystać w dalszych działaniach na rzecz promowania aktywności samorządowej młodych ludzi w Warszawie, by zachęcać do działania kolejne osoby.
Koordynatorką projektu jest Olga Rusinek
olga.rusinek@civispolonus.org.pl
Projekt jest współfinansowany ze środków m.st.Warszawy w ramach programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020.”