Czym jest edukacja globalna? Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o problemach globalnego Południa i globalnej Północy? Jak uczyć o przyczynach i skutkach nierówności we współczesnym świecie? Odpowiedzi na te pytania wspólnie wypracowaliśmy z nauczycielami mazowieckich szkół w ramach projektu „Uczymy (się) razem dla pokoju”.
Dzięki projektowi 43 nauczycielek/i z 9 szkół z województwa mazowieckiego i 13 szkół z województwa kujawsko-pomorskiego zdobyło wiedzę z zakresu metodyki edukacji globalnej. Zrealizowały one projekty edukacyjne, dzięki którym uczniowie mieli okazję poznać współzależności między globalnym Południem i Północą. W ten sposób młodzi ludzie mieli okazję do poznania i zrozumienia przyczyn oraz skutków problemów współczesnego świata a pedagodzy do rozwinięcia swoich warsztatów pracy i zasobów dydaktycznych.
Aby wesprzeć nauczycieli w ich pracy na rzecz edukacji globalnej zorganizowaliśmy 2 dwudniowe szkolenia – w Warszawie i Włocławku. Opracowaliśmy również materiały dydaktyczne dla nauczycieli (scenariusze lekcji i projektów edukacyjnych przeznaczone dla szkoły podstawowej i gimnazjum). Na ich podstawie nauczycielki zrealizowały projekty edukacyjne, które miały swoją prezentację podczas Tygodnia Edukacji Globalnej.
Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.