Zakończyliśmy realizację projektu „Kampanie online na rzecz czytelnictwa młodzieży”. Przez kilka ostatnich tygodni 8 bibliotek wdrażało w swoich placówkach opracowany przez nas model kampanii promującej czytelnictwo młodzieży.
1. Rozpoczęliśmy od powołania młodzieżowych grup wolontariuszy, z którymi prowadzone miały być kampanie. Celem bibliotekarzy było włączenie młodych ludzi do różnych aktywności w bibliotece, by wspierać jej pracowników w budowaniu księgozbioru i tworzeniu oferty edukacyjnej, która odpowiadać będą gustom młodzieży.
2. Dzięki współpracy z młodymi wolontariuszami bibliotekarze zidentyfikowali liczne ważne dla młodzieży sprawy. Poznali dylematy, problemy i pytania, na jakie odpowiedzi szukają młodzi ludzie.
3. Młodzież we współpracy z bibliotekarzami odnalazła wartościową literaturę i treści kultury, w jakich młodzi mogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Następnie polecali je swoim rówieśnikom, korzystając z różnych mediów społecznościowych.
4. Zorganizowano spotkania online dla młodzieży z ekspertami od tematów wskazanych przez młodych. Eksperci podzielili się swoją wiedzą i polecili książki po które warto sięgnąć. Te tytuły wkrótce pojawiły się na półkach bibliotek.
→ Jakie efekty udało się nam osiągnąć?
→ W jaki sposób docierać do młodych ludzi i zapraszać ich do współpracy z bibliotekami?
→ Jakimi sposobami diagnozować potrzeby czytelnicze młodzieży?
→ Jakie książki dla młodzieży warto kupić do biblioteki?
Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w publikacji podsumowującej projekt.
Możesz pobrać ją tu:
WERSJA PODSTAWOWA
WERSJA DLA OSÓB Z DYSFUNCJĄ WZROKU
Wszystkich bibliotekarzy zainteresowanych rozwojem współpracy z młodzieżą zapraszamy na szkolenia:
→ Młodzieżowe kampanie na rzecz czytelnictwa, 18-19.11.2020
→ Wolontariat młodzieżowy w bibliotece, 27.11.2020
Więcej informacji w zakładce SZKOLENIA