Partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego
i organizacji społecznych
Zaproszenie do udziału

Fundacja Civis Polonus i Związek Miast Polski serdecznie zapraszają do udziału w projekcie „Mocniejsze NGOsy dla edukacji i aktywności obywatelskiej młodych”, w ramach którego w 9 gminach zostanie wdrożony model partnerstwa między jednostką samorządu terytorialnego i organizacją społeczną w zakresie aktywizacji obywatelskiej lokalnej młodzieży.
Pobierz formularz zgłoszeniowy:
zaproszenie_dla_gmin_i dla NGO KLIKNIJ TUTAJ
Nasza diagnoza
- Aktywność obywatelska młodzieży w naszym kraju i w naszych społecznościach lokalnych jest niewystarczająca. Jednak zwiększy się, jeśli wzmocnimy organizacje społeczne, które już teraz uzupełniają edukację obywatelską oferowaną przez szkoły.
- Organizacje będą najskuteczniej tworzyć mechanizmy partycypacji młodzieży we współpracy
z samorządami.
- Aktywni młodzi obywatele to klucz do rozwoju lokalnych społeczności i demokracji lokalnej.
- Jeśli młodzi ludzie działający na rzecz lokalnych wspólnot, interesujący się lokalnymi sprawami publicznymi będą traktowani przez władze jak partner do dialogu, to będą się czuli w swoim miejscowościach bardziej „u siebie” i będą mniej skłonni do wyjazdu na stałe z miejsca pochodzenia.
Co chcemy zrobić?
Chcemy stworzyć z Waszym udziałem modelowe partnerstwa między jednostkami samorządu terytorialnego
i organizacjami społecznymi oraz zacząć je z Wami realizować w wybranych przez Was obszarach. Z naszego doświadczenia wiemy, że odpowiednie działania skierowane do młodych ludzi, otwartość na ich potrzeby
i aspiracje pomagają mobilizować młodych obywateli do udziału w życiu społeczności lokalnych oraz szkół, a na dłuższą metę mogą mieć wpływ na decyzje młodych o wyjechaniu na stałe z rodzinnych stron do ośrodków, które mają im więcej do zaoferowania.
W projekcie może wziąć udział 9 par JST-NGO z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i kujawsko-pomorskiego.
Co Wam oferujemy?
- Mamy duże doświadczenie:
- w zakresie aktywizowania młodych obywateli,
- w pracy z samorządami różnych szczebli,
- we wspieraniu dorosłych pracujących z dziećmi i młodzieżą.
- Podzielimy się z Wami naszą wiedzą na temat sprawdzonych działań, które edukują młodych
i jednocześnie aktywizują ich na rzecz najbliższego otoczenia i lokalnej społeczności.
- Omówimy następujące obszary potencjalnej współpracy NGO-JST:
- aktywny samorządu uczniowski,
- młodzieżowe rady gmin,
- rozwój młodych liderów,
- oddolne inicjatywy młodzieżowe,
- budżet obywatelski z udziałem młodzieży,
- otwarte na młodzież instytucje.
- Gwarantujemy, że z nami zdobędziecie wartościową i praktyczną wiedzę, którą będziecie mogli wykorzystać także po zakończeniu projektu.
- Nasze wsparcie rozłożone będzie na kilka miesięcy i etapów:
- wstępne 15-godzinne szkolenie (6-8 kwietnia 2022 r. w Warszawie) – przygotowanie do powstania partnerstw poprzez wypracowanie wytycznych i zasad partnerstw, omówienie formatów działań aktywizujących młodzież, zaplanowanie obszarów lub/i form działania partnerstw, wymiana dobrych praktyk w gronie organizacji i samorządów z 9 gmin/miast;
- dwa 5-godzinne warsztaty wspierająco-motywujące online (maj- wrzesień 2022 r.) , które wesprą lokalnych liderów w tworzeniu i działaniu partnerstw – podsumujemy dotychczasowe osiągnięcia, popracujemy nad wyzwaniami i zaplanujemy kolejne kroki;
- 15-godzinne szkolenie podsumowujące (październik 2022 r.) – podsumujemy działania i przygotujemy plany działania partnerstw po zakończeniu projektu.
- Stworzone w ramach projektu propozycje partnerstw JST-NGO będą odpowiadały potrzebom każdej społeczności i będą skrojone na Waszą miarę. Nie narzucamy sztywnego formatu współpracy, który musielibyście realizować wbrew lokalnym uwarunkowaniom.
- Podzielimy się Waszymi wnioskami i doświadczeniami z tworzenia partnerstw na konferencji podsumowującej projekt pod koniec 2022 r. – zaprosimy Was do udziału w tym wydarzeniu, abyście mogli sami o nich opowiedzieć.
- Będziemy promować Wasze doświadczenia w naszych publikacjach i w trakcie naszych przyszłych działań dla samorządów i organizacji.
- Za wsparcie nie pobierzemy żadnej opłaty. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Najważniejsze kryteria udziału:
Nasze wsparcie adresowane jest do:
- do jednostek samorządu poniżej 100 000 mieszkańców oraz w drugiej kolejności do jednostek pomocniczych gmin wiejskich i miejsko-wiejskich (np. sołectw) z terenu 5 województw objętych projektem
- wymagana jest gotowość do współpracy i wola polityczna na rzecz rzeczywistego zangażowania obywatelskiego młodych mieszkańców oraz pisemna deklaracja późniejszej współpracy z partnerską organizacją.
- organizacji społecznych posiadających siedzibę na terenie jednego z 5 województw objętych projektem oraz w drugiej kolejności do organizacji spoza tych województw, które mogą udokumentować działalność na terenie jednego z 5 województw w ciągu ostatnich 2 lat (np. podając nam linki do realizowanych projektów, do publikacji)
- wymagana jest gotowość do współpracy i pisemna deklaracja późniejszej współpracy z danym samorządem.
Na późniejszym etapie planujemy podpisanie 3-stronnej umowy Fundacja-JST-NGO precyzującej wzajemne zobowiązania w projekcie.
Preferujemy zgłoszenia w parach NGO-JST. W przypadku trudności możemy na miarę naszych możliwości wesprzeć proces szukania partnera (np. poprzez oficjalne pismo przedstawiające ideę projektu i charakter wsparcia).
Na Państwa zgłoszenia czekamy do 18 marca.
Pełne zgłoszenie obejmuje:
- wypełniony formularz jednostki samorządu
- wypełniony formularz organizacji
- podpisane zobowiązanie do współpracy ze strony samorządu
- podpisane zobowiązanie do współpracy ze strony organizacji
Więcej informacji, zgłoszenia i pytania:
Joanna Różycka-Thiriet
koordynatorka projektu
joanna.rozycka@civispolonus.org.pl
Więcej o projekcie: http://civispolonus.org.pl/projekt/mocniejsze-ngosy-dla-edukacji-i-aktywnosci-obywatelskiej-mlodych/

Partnerem projektu jest Związek Miast Polskich

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Projekt pod patronatem medialnym dziennika „Rzeczpospolita Życie Regionów” i portalu organizacji pozarządowych ngo.pl
zaproszenie_dla_gmin_NGO