Projekt adresowany był wyłącznie do uczniów warszawskich szkół branżowych i techników. Miał im pomóc zrozumieć podstawowe idee, wartości i instytucje demokracji. Chcieliśmy dać uczniom tych szkół szansę na zadanie pytań i rozwój wiedzy naukowej z zakresu nauk humanistycznych, nawet jeśli nie wybierają się na studia albo nie wiążą swojej przyszłości akademickiej z kierunkami humanistycznymi. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń do swobodnej, ale opartej na faktach dyskusji, oraz do pogłębiania wiedzy na temat bieżących wyzwań i procesów związanych z demokracją.
Każda zainteresowana szkoła moogła zgłosić klasę lub grupę uczniów z różnych klas do udziału w warsztacie na jeden z wybranych tematów:
- przyszłość demokracji;
- po co obywatelowi państwo prawa?
- Unia Europejska – jej istota i jej przyszłość;
- nierówności społeczne a demokracja;
- samorząd lokalny, samorząd warszawski – jaką rolę pełni w demokracji?;
- wolność słowa a demokracja;
- zmiany klimatu a demokracja.
Zajęcia trwały 2 godziny zegarowe. Prowadził je doświadczony trener/trenerka z wykorzystaniem metod aktywizujących. Wszystkie warsztaty odbyły się zdalnie (na platformie Zoom).
Zorganizowane warsztaty:
- 7 grudnia 2020 r.- klasa weterynaryjna z Technikum Ogrodniczego w Zespole Szkół nr 39 („Po co obywatelowi państwo prawa?”)
- 4 grudnia 2020 r.- klasa informatyczna z Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka („Przyszłość demokracji)
- 10 grudnia 2020 r. – klasa informatyczna z Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka („Przyszłość demokracji)
- 11 grudnia 2020 r. – klasa informatyczna z Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka („Unia Europejska – jej istota i jej przyszłość”)
- 17 grudnia 2020 r. – klasa informatyczna z Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka („Unia Europejska – jej istota i jej przyszłość”)
- 27 stycznia 2021 r. – klasa elektryczna, Technikum nr 6 w Zespole szkół nr 33 („Unia Europejska – jej przyszłość i jej istota”)
- 10 marca 2021 r. – klasa technik fotografii i multimediów z Zespołu Szkół Fototechnicznych („Wolność słowa”)
- 19 marca 2021 r. – mechanicy i elektro mechanicy z Branżowej Szkoły I Stopnia nr 7 w Zespole Szkół nr 33 („Nierówności społeczne a demokracja”)
- 31 marca 2021 r. – klasa technik fotografii i multimediów z Zespołu Szkół Fototechnicznych („Wolność słowa”)
- 11 maja 2021 r. – klasa techników żywienia z Technikum Gastronomiczno-Hotelelarskiego nr 2 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich („Przyszłość demokracji”)
- 17 maja 2021 r. – klasa z Technikum Ekonomiczne nr 8 („Wolność słowa”)
- 24 maja 2021 – klasa hotelarska z Technikum Gastronomiczno-Hotelelarskiego nr 2 w Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich („Wolność słowa”)
Zaproszenie do projektu O demokracji – KLIKNIJ TUTAJ
Więcej informacji:
Joanna Różycka-Thiriet
koordynatorka projektu
odemokracji@civispolonus.org.pl
Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu z Urzędu m. st. Warszawy.
